حسین دهلوی از صاحب نظران و آهنگسازان موسیقی معاصر ایران، در  ۷ مهر ماه ۱۳۰۶ خورشیدی در تهران زاده شد. وی موسیقی را از کودکی نزد پدر آغاز کرد و در ادامه، نوازندگی موسیقی ایرانی را در مکتب استاد ابوالحسن صبا و هارمونی و کنترپوان را نزد حسین ناصحی فرا گرفت. دهلوی پس از فراغت از تحصیل در رشتهٔ آهنگسازی مدتی ریاست هنرستان موسیقی ملی و زمانی هم رهبری ارکستر شماره یک هنرهای زیبایی کشور یعنی ارکستر صبا را عهده‌دار بود.

یکی از آثار قابل توجه دهلوی اپرای مانی و مانا است که به خاطر غیر ممکن بودن خواندن زن در این اپرا در ایران به صورت غیر قابل اجرا مانده است. در بخشی از اپرا دزدی، بره یک دختر کوچک را می‌‌رباید و دخترک که صاحب بره بوده به جنگل می‌رود و آواز می‌‌خواند. به هر حال این اپرا از سال ۱۹۷۹ باقی مانده و تنها به همین دلیل اجرا نشده است.

از دیگر کارهای حسین دهلوی می‌توان به این موارد اشاره کرد: دئوی سنتور در سه‌گاه، سبکبال در شور برای ارکستر، شورآفرین در ابوعطا برای ارکستر، چهارنوازی مضرابی اصفهان، کنسرتینو برای سنتور و ارکستر، فانتزی برای تار و ارکستر، سوئیت بیژن و منیژه (بر اساس اشعار حکیم ابوالقاسم فردوسی) برای ارکستر زهی، فانتزی برای گروه تمبک و ارکستر و همچنین قطعه سرباز برای آواز گروهی.

منبع:

1.       روزنامه اعتماد، ۵ دی ۱۳۸۶، بخش موسیقی "نگاهي به زندگي و آثار استاد حسين دهلوي، غريبي از شهر آشنايي".

وب‌گاه سبزینه